Spooride moodustumine (sporogenees või sporulatsioon) algab tavaliselt siis, kui keskkonnas pole piisavalt toitaineid. Spooride moodustumise võib jaotada seitsmesse etappi. Esiteks moodustub teljesuunaline tuumakiud (tuumaniit ehk tuumafilament). Sellele järgneb raku seesmise mebraani kokkuvoltimine, mis ümbritseb osa DNA-st ja tekib spoori alge. Edasi toimub teise membraani kasv, mis matab enda alla spoori alge. Järgnevalt täidab korteks kahe membraani vahele jääva ruumi ning sinna kuhjuvad kaltsium ja dipikoliinhape. Seejärel moodustub proteiinikiht ümber korteksi ja toimub spoori valmimine. Lõpuks lüütilised ensüümid lõhustavad raku kesta ja spoor pääseb keskkonda.


Joonis 6. Endospoori moodustumise etapid http://www.ibioo.com/picture/microorganism/2009/7141.html

Video endospoori moodustumisest
Spooride üleminek soikeseisundist vegetatiivseks rakuks on samavõrd keeruline protsees kui spooride moodustumine. Sageli ei hakka spoor idanema isegi siis, kui keskkonnas on piisavalt toitaineid. Teda tuleb millegagi veel aktiveerida. Tavaliselt on selleks soojus. Idanemine hõlmab spooride paisumist, spoori kesta katkestust, kuumatundlikkuse vähenemist, spoori komponentide vabanemist ja metaboolse aktiivsuse kasvu. Paljud metaboliidid või toitained (aminohapped, suhkrud) stimuleerivad idanemist. Idanemisele järgneb väljakasv. Spoori protoplastist tekivad uued komponendid ja spoori kestast väljuvad ülejäänud ühendid. Areneb välja uus vegetatiivne bakterirakk.

Kui eos satub sobivasse keskkonda, toimub bakteriraku taasmoodustumine. See hõlmab mitut staadiumi:

lalgusfaas soojenemine ja aminohape alaniin aitab kaasa eose germinatsioonile (idanemisele). Eos võtab vett juurde, paisub, vabaneb Ca-dipikolinaat;

lväljakasv aktiivse biosünteesi periood, ühe vegetatiivse raku teke ja selle paljunemine.

Tuntumad spoore moodustavad bakterid on aeroobne Bacillus spp. ja anaeroobne Clostridium spp. Mõlematesse perekondadesse kuuluvad liigid on vastupidavad tavapärasele kuumtöötlemisele (pastöriseerimine).

NB! Täiendavalt loe endospooridest ja nende moodustumisest Cornelli Ülikooli mikrobioloogia osakonna lehelt, selleks kliki siin!

<< Tagasi / Järgmine leht >>